wtorek, 8 stycznia 2013

Pani Walewska

Dopiero od jakiś dwóch czy trzech miesięcy wiem, że Pani Walewska ma swój pseudonim artystyczny, a jest to:  "Pychotka". Oprócz tego lubi być podawana z różnymi dodatkami, bardziej na słodko lub w towarzystwie np. porzeczek.
 Mogę zaryzykować że ta Pani W. jest jak prawdziwa kobieta - zmienna.

Co do samego ciastka jest proste i smaczne, z pysznym budynem i bezą, gratką dla największych łasuchów. Przepis z którego skorzytałam: Pani Walewska przedstawiam wam z moją modyfikacją.



Składniki na dwa placki: 

2 pełne szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 torebka cukru waniliowego
1/2 szklanki cukru pudru
250 g masła roślinnego
4 żółtka
1 słoiczek dżemu wiśniowego
1 słoiczek wiśni w syropie

Składniki na masę bezową:

4 białka
2 szklanki cukru pudru
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej


Składniki na masę budyniową:

1/2 litra mleka
2 pełne łyżki mąki pszennej
2 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
1 torebka cukru waniliowego
2 żółtka
250 g miękkiego masła roślinnego

- Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia do dużej szerokiej miski. Dodać zimne masło roślinne, posiekać je na małe kawałki. Dodać resztę składników: cukier waniliowy, cukier puder i żółtka. Wyrobić ciasto. Podzielić je na dwie części.

-  Nagrzać piekarnik do 175 stopni.

- Dwie blachy o wymiarach ok. 23 na 36 cm posmarować tłuszczem. Na papierze do pieczenia, należy go obciąć trochę więcej niż wymiar blachy, rozwałkować jeden kawałek ciasta, to samo zrobić na drugiej blaszcze z drugim kawałkiem. Na każdym kawałku rozsmarować pół słoika dżemu wiśniowego  i ułożyć pół wydrylowanych wiśni z syropu.  Piec dwa placki jednocześnie ok. 15 minut.

- 4 białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier puder i dalej ubijać, na samym końcu dodać mąkę ziemniaczaną. Całość znów dokładnie ubić.

- Na obydwa upieczone placki, na warstwę wiśniową wyłożyć pianę. Należy je upiec w temperaturze 150 stopni ok 15 minut.

Masa budyniowa (najlepiej zrobić ją w trakcie drugiego pieczenia placków)

- Odlać pół szklanki mleka do dużego kubka i wymieszać w nim: mąkę pszenną, ziemniaczaną, cukier waniliowy i żółtka. Resztę mleka zagotować.

- Do gotującego się mleka wlać wymieszane składniki i mieszać cały czas, aż masa zrobi się gęsta, zdjąć z gazu i dobrze wystudzić.

-  Zmiksować masło roślinne, następnie dodawać po 1 łyżce masy budyniowej i dalej miksować. Gotowy krem powinien być bez grudek.

- Na jeden z upieczonych placków wyłożyć cały krem budyniowy, beza jest warstwą górną i przykryć go drugim upieczonym plackiem. Ciasto jest pyszne po kilku godzinach, gdy warstwy przez siebie przejdą. Smacznego :)




2 komentarze:

  1. Lubię. Bardzo lubię...Ależ bym skubnęła troszkę..

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo lubię z dodatkiem orzechów włoskich :)

    OdpowiedzUsuń