niedziela, 3 marca 2013

Pierogi z jabłkami

Pieróg pierogowi nie równy, są te bardziej wystrojone, barokowe pełnego bogatego w dodatki farszu lub te w wersji bikini, minimalne ale przez to jakże smaczne same w sobie :)

Takie też są pierogi z jabłkami, słodkie i aromatyczne, kuszą zapachem po pierwszym kęsie.
Są to chyba najprostsze pierogi jakie można przygotować o każdej porze roku. Jabłka, przyprawy, cukier i ciasto. Lato na talerzu trwa cały rok, a pierogowa falbanka nigdy się nie gniecie.


Składniki: (porcja dla 4 osób)

2 szklanki mąki
3/4 szklanki gorącej wody
1 łyżka oleju
1 jajko
szczypta soli
5-6 jabłek
łyżeczka cynamonu
pół szklanki cukru kryształu
1 łyżka soku z cytryny

- Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać cukier, cynamon i sok z cytryny, dokładnie wymieszać. Tuż przed nakładaniem farszu na ciasto odlać sok, który się wytworzy z jabłek.

- Do kubka z gorąca wodą dodać łyżkę oleju, wbić jajko i dokłanie wszystkim wymieszać widelcem. Mąkę przesiać na stolnicę lub do dużej miski, zrobić w niej wgłębienie, dodać szczytpę soli, wlać wodę rozrobioną z jajkiem i olejem. Wyrobic elastyczne ciasto.

- Do dużego garnka wlać wodę na 3/4 jego wysokości i postawić na ogień aby ją zagotować. W tym czasie można zacząć robic pierogi.

- Rozwałkować 1/3 część ciasta na dość cienki placek, reszta powinna być przykryta ściereczką. Wykrywać szklanką kółka. Na każdym kółku ciasta kłaść dużą łyżeczkę farszu, sklejać do siebie brzegami i układać na np. desce do ciasta posypanej mąką lub czystej ściereczce. To samo zrobić z resztą ciasta.

- Przygotowane pierogi wrzucać po ok 10-15 sztuk do gotującej się wody na średnim ogniu. Przemieszać delikatnie łyżką, gdy woda ponownie zacznie wrzeć i pierogi będą pływać po powierzchni wody należy je wyjąć. Układać na płaskim talerzu luż dużej tacy tak aby się do siebie nie sklejały. Pierogi można podawać ze śmietaną. Smacznego :)




3 komentarze: